Ulica Polna jest wewnętrzną ulicą dla mieszkańców osiedla Przy Lesie oraz okolicznych domków jednorodzinnych. Jednocześnie jest ważnym traktem komunikacyjnym dla osób poruszających się po osi wschód – zachód Torunia. Zajmiemy się fragmentem ulicy Polnej od Szosy Chełmińskiej do Szosy Okrężnej, dla której funkcjonują ogólne wytyczne przebudowy.
Ze względu na ogólnomiejski charakter ulicy oraz wielu różnych jej użytkowników (osób, które korzystają z ulicy i są z nią w jakiś sposób powiązane) proces partycypacyjnego planowania koncepcji przebudowy ulicy Polnej będzie oparty na działaniach interakcyjnych i aktywizujących różne grupy, nawet niecodziennych, użytkowników drogi.
Pierwszym etapem procesu konsultacji ulicy Polnej, będą badania społeczne, polegające na rozpoznaniu jej obecnych i potencjalnych użytkowników oraz ich potrzeb dotyczących funkcjonowania drogi. Przeprowadzimy obserwację przestrzeni, zliczenie jej różnych użytkowników i mapowanie ich zachowań. Zajmiemy się także badaniem natężenia ruchu sprawdzając jak duże znaczenie ma ulica Polna jako ulica ogólnomiejska.
Z rozpoznanymi użytkownikami (obecnymi i potencjalnymi) będziemy rozmawiać (za pomocą sondaży i wywiadów indywidualnych), dowiadując się jakie mają potrzeby odnośnie ulicy oraz jakie ma dla nich znaczenie obecnie, a jakie jest oczekiwane.
Jednocześnie będziemy pojawiać się w przestrzeni ulicy Polnej z Mobilnym Punktem Konsultacyjnym przeprowadzając warsztaty drogowe przy użyciu map i planów, do których zaprosimy wszystkich spotkanych użytkowników ulicy. Współpracować z nami będą eksperci z Miejskiego Zarządu Dróg, Miejskiej Pracowni Urbanistycznej i projektant.
W ten sposób zebrane zostaną szczegółowe wytyczne dla projektanta, który zaprojektuje koncepcję przebudowy ulicy Polnej. Społeczna koncepcja przebudowy ulicy zostanie zaakceptowana przez zarządcę drogi i zaprezentowana w przestrzeni ulicy w postaci wystawy.