Przepis na ulicę to projekt, który pokazuje, że ulice to przestrzeń publiczna, o której my mieszkańcy mamy prawo współdecydować. W ramach podejmowanych działań chcemy wypracować skuteczny sposób konsultowania projektów drogowych z użytkownikami ulic (pieszymi, rowerzystami, kierowcami) i zachęcić mieszkańców Torunia oraz województwa kujawsko-pomorskiego do działań zmieniających ulice, po których się poruszają.
W ramach projektu, wraz z Miejskim Zarządem Dróg, prowadzimy dwa procesy konsultacji ulic w Toruniu.
Pierwszy z nich – na ulicy Stara Droga (osiedle Rudak) jest już zakończony. O przebiegu i wynikach konsultacji możecie przeczytać w zakładce Aktualności – ul. Stara Droga.
Obecnie podsumowujemy wyniki pierwszego etapu procesu konsultacji w Toruniu na ulicy Polnej. Więcej informacji o tych konsultacjach również znajdziecie w zakładce Aktualności – ul. Polna.
Właśnie rozpoczynamy kampanię informacyjną w województwie kujawsko – pomorskim.
Bilbordy na ulicach miast, spot reklamowy oraz artykuły w prasie mają zachęcić mieszkańców do aktywnego włączania się w procesy planowania ulic w swoich miastach.
Działa także infolinia projektu 801 511 303 oraz e-mail przepisnaulice@pzr.org.pl.
Każdy, kto chce zmienić ulicę w swoim mieście albo opowiedzieć nam o dobrym i złym projektowaniu ulic, może się z nami skontaktować. My podpowiemy, jakie działania podjąć.
Podsumowaniem działań podjętych w ramach projektu będzie podręcznik, który pokaże jak włączać się w planowanie ulic. Czy jesteś mieszkańcem, pracownikiem MZD, czy projektantem ulic – podzielimy się naszymi spostrzeżeniami, aby konsultowanie ulic było możliwe i skuteczne. Publikacja będzie także zbiorem dobrych przykładów planowania ulic oraz instrukcją, jak wykorzystać istniejące instrumenty partycypacyjne (inicjatywę uchwałodawczą, budżet obywatelski, regulamin konsultacji) do wpływania na ulice w swoim najbliższym otoczeniu.
Projekt realizowany jest w partnerstwie z Miejskim Zarządem Dróg w Toruniu i Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.