Projekt zakończony, ale my działamy dalej! Odwiedź serwis internetowy Pracowni Zrównoważonego Rozwoju ➔

Dobre ulice – Łódź!

Łódź chwali się, że ma pierwszy woonerf w Polsce. Kilka słów o tym, o co tyle pozytywnego hałasu.

woonerf 5

Ulica 6 sierpnia w Łodzi. Pierwszy woonerf w Polsce. 
źródło: http://lodzbuduje.pl/sport-i-rekreacja/woonerf-wielkie-otwarcie/

Słowo woonerf pochodzi z języka holenderskiego i dosłownie oznacza ulicę do mieszkania. Woonerf jest pewną ideą uspokojonej ulicy, która zachowując wszystkie swoje podstawowe funkcje (komunikacyjną, zagwarantowania miejsc parkingowych, obsługi przez pojazdy specjalne) jest jednocześnie bezpieczną i przyjazną przestrzenią publiczną, gdzie mieszkańcy mogą spędzić czas.

Kluczowe w aranżacji tego typu ulic jest przełamanie znanego nam schematu: chodnik – ulica – chodnik. Elementy zagospodarowania przestrzeni ulicy są dowolne i powinny zostać dobrane zgodnie z potrzebami użytkowników. Możemy więc wprowadzić zieleń, ławki i inne elementy małej architektury (np. elementy do zabaw dla dzieci, stoły do gry w szachy, rowery stacjonarne i wiele innych). Takie zaprojektowanie ulicy sprawia, że kierowcy czują się niepewnie, a droga nawet bez fizycznych elementów uspokojenia ruchu (np. progów zwalniających), staje się strefą spowolnionego ruchu.

Tego typu ulice mogą powstawać w ścisłym centrum miast, tam gdzie ruch jest minimalny (najczęściej na drogach osiedlowych). Dostępne są dla wszystkich uczestników ruchu, jednak z pierwszeństwem dla pieszych i rowerzystów.

Przyjazne ulice, takie jak ta na 6 sierpnia w Łodzi, zamieniają miejską przestrzeń w miejsca przyjazne i atrakcyjne dla mieszkańców, gdzie często podejmowane są oddolne inicjatywy (np. kiermasze książek, wymienialnia używanych rzeczy, kameralne koncerty).
6 sierpnia w Łodzi powstała oczywiście przy udziale mieszkańców podczas drogowych konsultacji.

Zachęcamy do odwiedzenia Łodzi, a póki co, link do albumu ze zdjęciami ulicy 6 sierpnia:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1423935551202400.1073741833.1411876922408263&type=3

 

Tekst za: http://woonerf.dlalodzi.info/index.html

 

 

 

 

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress